Subscribe

Cum sociis natoque penatibus et magnis
[contact-form-7 404 "Not Found"]

BUENOS AIRES NEW CONTEMPORATY ART MUSEUM

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Buenos Aires zaprojektowano tak, aby pokazać, że sztuka jest dla WSZYSTKICH. Przewidziano taką prezentację sztuki, aby każdy miał szansę indywidualnego uczestnictwa w procesie poznawczym sztuki i zrozumieniu przekazu jaki niesie. W swej prostocie i wyrazistej koncepcji bryła prowokuje, współgra z ekspozycją wewnętrzną i jest otwarta dla wszystkich. Architektura stała się SZTUKĄ.
Projektowana przez nas architektura Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Buenos Aires charakteryzuje się prostą formą prostopadłościanu. Usytuowanie budynku wzdłuż kanału swoją kubaturą nawiązuje do sąsiadującej zabudowy. Duża bryła zawieszona w przestrzeni poprzez przeszklenia w dolnej części budynku, które nadają jej lekkości.
Zastosowanie zewnętrznego hologramu wokół całej bryły muzeum jest symbolem rozwoju technologii wypełniającej naszą współczesną rzeczywistość. Hologram daje nam możliwość permanentnej zmiany oraz podkreśla dynamiczny styl życia miasta Buenos Aires. Wchodząc do budynku należy przejść przez hologram. W muzeum został zastosowany również nowoczesny system kodowania typu QR, dzięki któremu informacje o sztuce są bardziej dostępne dla odwiedzających.
3 kondygnacyjny budynek posiada sale ekspozycyjne na 1 i 2 piętrze. Są to otwarte przestrzenie wystawiennicze o przejrzystym i harmonijnym układzie funkcjonalnym. Podziały galerii są mobilne, a ich przestrzeń wewnętrzna dostosowana do różnych ekspozycji sztuki współczesnej: malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii oraz instalacji i pokazów z uwzględnieniem nowych technologii. Mobilne ściany ekspozycyjne zostały obłożone papierem, i nazwano je „emotions walls”. Na ścianach tych odwiedzający mogą wyrazić swoje odczucia i emocje w relacji ze sztuką.
Jedna z galerii od strony północnej przechodzi przez 2 kondygnacje, a oddzielona została od innych sal ścianą wody. Do tej części muzeum nie można wejść w każdej chwili, jest to miejsce do którego możemy się dostać tylko w momencie zatrzymania wody, co odbywa się regularnie co kilkanaście minut. Te minuty spędzone wewnątrz galerii pozwalają nam odizolować się od pozostałej części muzeum, szum wody wprowadza spokój i harmonię. Tutaj mamy czas aby celebrować sztukę. W tej części muzeum jest także możliwość otwarcia frontowej elewacji budynku. Przestrzeń ekspozycyjna ze ścianą wody otwiera się, a sztuka „wychodzi” do ludzi.
Główną klatkę schodową podzielono natomiast na dwie części – na parterze zlokalizowana została na osi wejścia do budynku, a na 1 piętrze od strony wschodniej wysunięta na zewnątrz budynku. Intrygujące wyrzucenie klatki schodowej na zewnątrz elewacji stanowi element łączący wnętrze i zewnętrze budynku.

Całość Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Buenos Aires zaprojektowano w myśl harmonii z człowiekiem i otoczeniem.

LOKALIZACJA: Buenos Aires

POWIERZCHNIA: 8 515 m2

PROJEKT: 2012

PROJEKTANCI: One Architekci / Katarzyna Buczkowska, Otylia Danielewicz-Labacka

WSPÓŁPRACA: Wizualizacje – Pluskota Studio

Date:

Share: